- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Bez kategorii
- Odsłony: 265
Podsumowanie
Koń -w zasadzie nie jest zwierzęciem złośliwym czy agresywnym; od wieków przyzwyczaił się do obecności człowieka przy jego boku, jednak jak każde zwierzę ma instynkt samoobrony, który powoduje czasem różne odruchy, nieraz niebezpieczne dla człowieka. Konieczne jest zatem rozumne i łagodne postępowanie z nim tak w czasie pracy, jak i w spoczynku.
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Bez kategorii
- Odsłony: 321
Organizacje
Polska
- Polski Związek Hodowców Koni
- Polski Związek Hodowców Koni Małopolskich
- Polski Związek Jeździecki
- Polskie Stowarzyszenie Użytkowników i Przyjaciół Koni Roboczych oraz Konnych Producentów Żywności Ekologicznej im. prof. Ewalda Sasimowskiego
Świat
- Międzynarodowa Federacja Jeździecka
- Europejska Federacja dla Promocji Wykorzystania Koni Pociągowych
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Bez kategorii
- Odsłony: 351
Zootechniczna terminologia części ciała konia
Zootechniczna terminologia części ciała konia
Układ kostny jest jakby takim rusztowaniem organizmu i ochrona dla narządów wewnętrznych. Część piersiowa kręgosłupa składa się z 18 lub 19 kręgów. Znajdują się na nich długie wyrostki kolczyste. Wyrostki od siódmego kręgu szyjnego do czwartego lub piątego są coraz mniejsze, o od jedenastego coraz bardziej spłaszczone. Od trzeciego kręgu piersiowego wyrostki tworzą kostna podstawę kłębu.
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Bez kategorii
- Odsłony: 314
Konotacje w kulturze
- Koń, pomimo że w dziedzinie transportu należy do przeszłości, do dziś stanowi swoisty nobilitujący symbol w motoryzacji. Powszechne jest określanie szybkiego sportowego auta mianem "rumaka", a niektóre firmy obrały właśnie konia jako logo firmowe (Ferrari) lub logo typu samochodu (Ford Mustang). Koń, tym razem mitologiczny (Pegaz), jest marką hiszpańskich ciężarówek i ciągników siodłowych PEGASO. Osobliwym przypadkiem wykorzystania nazwy konia jako marki samochodu jest rodzimy Tarpan, bynajmniej nie kojarzony ani z rewelacyjnymi osiągami, ani nawet z nadzwyczajną mocą.
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Bez kategorii
- Odsłony: 258
Uzębienie konia
Końskie zęby stale rosną, mniej więcej 4 mm rocznie. Są one systematycznie ścierane ok. 2 mm na rok, wskutek rozcierania pobieranego pokarmu. Szczęka jest szersza niż żuchwa, dlatego zęby trzonowe i przedtrzonowe ścierają się nierównolegle, pod kątem. Miękki pokarm powoduje, że zęby trzonowe i przedtrzonowe nie ścierają się równomiernie na całej powierzchni, co powoduje że na zewnętrznej stronie zębów górnych i wewnętrznej stronie zębów dolnych tworzy się ostra jak nóż krawędź. Należy przynajmniej raz do roku skontaktować się z weterynarzem, który sprawdzi stan uzębienia zwierzęcia i w razie potrzeby odpowiednio je starnikuje. Problemy związane z uzębieniem przekładają się bardzo często na kłopoty w pracy z końmi – trudności przy kiełznaniu, niespokojna głowa, nieakceptowanie wędzidła, problemami z pobieraniem pokarmu oraz przeżuwaniem.
Strona 1 z 2